تفاوت کابینت ممبران و هایگلاس – ممبران بهتر است یا هایگلاس؟

تفاوت کابینت ممبران و هایگلاس
دسته بندی : صنعت PVC صنعت چوب

دو مورد از جذاب ترین و پرکاربردترین مصالحی که در دکوراسیون منزل و بخصوص آشپزخانه استفاده می شود، بدون شک ممبران و هایگلاس هستند. کابینت ممبران از پوشش پی وی سی روی ام دی اف ساخته می شود. ظاهر بسیار زیبا و تنوع بالایی نیز به لحاظ طرح و رنگ دارد. کابینت هایگلاس نیز دارای مغزی ام دی اف بوده و ظاهری شیشه ای و براق دارد. در این مطلب شما را با هرکدام از این دو نوع کابینت آشنا می کنیم و در نهایت نیز تفاوت کابینت ممبران و هایگلاس را برای شما توضیح خواهیم داد. برای اینکه بتوانیم این دو محصول را به خوبی مقایسه کنیم ابتدا باید با ویژگی های هرکدام آشنا شویم. ادامه مطلب را با مجله وارناسا همراه باشید.

کابینت ممبران چیست؟

مطالب متعددی از وارناسا منتشر شده و به صورت مفصل در خصوص ممبران و کابینت ممبران توضیح داده ایم. کابینت ممبران از 2 نوع مصالح عمده ساخته می شود. معمولاً مغز و جنس اصلی این نوع کابینت از ام دی اف است؛ اما آنچه این محصول را از ام دی اف معمولی جدا می کند، پوششی است که به ممبران شناخته شده است. ممبران به روکشی گفته می شود که روی ام دی اف و دیگر مواد و مصالح خام کشیده می شود. بدین ترتیب ظاهر ساده آن‌ها را دگرگون خواهد کرد.

پوششی که معمولاً در صنعت کابینت سازی استفاده می شود، پی وی سی است؛ بنابراین با افزودن لایه ای از پی وی سی بر روی ام دی اف، صفحات ممبران شکل می گیرد. کابینت ممبران نیز از صفحات ممبران ساخته می شود. آنچه کابینت ممبران را با کابینت هایی که با ام دی اف خام ساخته می شوند، جدا می کند، ظاهر و طرح و نقش های متنوع آن است. علاوه بر این دوام و استحکام ام دی اف نیز با استفاده از این پوشش افزایش خواهد یافت.

کابینت ممبران

کابینت هایگلاس چیست؟

کابینت هایگلاس از یک نظر بسیار شبیه به ممبران است؛ هردوی این کابینت ها معمولاً دارای مغزی ام دی اف هستند. بدین منظور که در هردوی آن‌ها ام دی اف خام استفاده شده و روی آن با ماده ای دیگر پوشش داده می شود.

همان طور که اشاره شد، در ممبران از پی وی سی برای پوشش ام دی اف استفاده می شود. برای پوشش کابینت هایگلاس نیز از ماده ای تحت عنوان پلکسی گلاس (Plexiglass) استفاده می شود. احتمالاً آکواریوم های بزرگ و غول پیکری که داخل آن‌ها کوسه و انواع ماهی نگهداری شده و در معرض عموم قرار داده می شوند را دیده اید. جنس این آکواریوم ها از پلکسی گلاس است. همچنین در برخی زیردریایی ها و شناورهای عمق بالا نیز از این ماده برای پنجره ها استفاده می شود. با این مثال ها قصد داریم که استحکام این ماده را به شما گوشزد کنیم.

بنابراین کابینت هایگلاس دارای استحکام بالایی است. معمولاً مانند کابینت ممبران، کابینت هایگلاس نیز تنها از یک طرف دارای پوشش پلکسی گلاس است. شفافیت و ظاهر شیشه ای این محصول باعث می شود که احساس بسیار متفاوتی از ام دی اف را تجربه کنید. همچنین برخی افراد ظاهر و زیبایی هایگلاس را به ممبران ترجیح می دهند. البته هرکدام از این کابینت ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که در ادامه به صورت مختصر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

کابینت هایگلاس

مزایا و معایب کابینت ممبران

در مقاله مزایا و معایب کابینت ممبران به صورت مفصل به مزایا و معایب این کابینت ها پرداخته ایم. در این بخش به چند مورد از این مزایا و معایب اشاره می کنیم. ممبران امروزه طرفداران بی‌شماری پیدا کرده است که دلایل منطقی هم برای آن یافت می شود.

قیمت مناسب

چوب ماده ارزشمند و کمیابی است. هر روزه می شنویم که جنگل های بزرگ در حال تخریب، آتش گرفتن و از بین رفتن هستند. اینجا است که ام دی اف به میدان می آید. ام دی اف از قطعات و ذرات کوچک چوب تشکیل می شود؛ بنابراین تأثیر بسیار کمتری در تخریب محیط زیست خواهد داشت. قیمت چوب اصل بسیار بالا است اما ام دی اف ارزان قیمت است؛ اما بسیاری افراد با ظاهر ساده و تکراری ام دی اف مشکل دارند. اینجا است که روکش ممبران به کمک ام دی اف آمده و ظاهر زیبا و متنوع را با قیمت مناسب همراه می کند.

تنوع طرح و رنگ

ممبران به ام دی اف جان تازه ای می بخشد. ده ها طرح و رنگ متفاوت را به وسیله روکش پی وی سی می توان به ام دی اف اضافه کرد. به وسیله دستگاه سی ان سی بر روی ام دی اف ظاهر دلخواه خود را پیاده کرده و آن را با طرح و رنگ زیبای ممبران پوشش خواهید داد.

سطح یکپارچه

ام دی اف دارای درز و منافذ زیادی است. همچنین ممکن است بعد از مدتی با نفوذ آب و رطوبت از کیفیت آن کاسته شود. ممبران این عیب بزرگ را برطرف کرده و کابینتی یکپارچه و مقاوم در برابر رطوبت و نفوذ آب به شما ارائه می دهد.

ظرافت پایین، بزرگ‌ترین مشکل ممبران

با اینکه نمی توان این مسئله را یک مشکل جدی به شمار آورد اما برای برخی افراد ممکن است دردسرساز باشد. پوشش پی وی سی روی ام دی اف به کار برده می شود. اگر طرح های خراطی شده روی ام دی اف بسیار ریز و دارای جزئیات فراوان باشد، ممکن است روکش به درستی روی ام دی اف سوار نشود و پس از مدتی ورقه کند. از این رو در ساخت کابینت های ممبران معمولاً از طرح های درشت با ظرافت پایین استفاده می شود.

مزایا و معایب کابینت هایگلاس

مزایا و معایب کابینت هایگلاس

هایگلاس ظاهر زیبا و متفاوتی از ممبران دارد. چند مورد از بزرگ‌ترین مزایا و معایب هایگلاس به شرح زیر هستند:

ظاهر درخشان و زیبا

برخی افراد ظاهر درخشان و شیشه ای هایگلاس را به ممبران ترجیح می دهند. ممکن است دکوراسیون منزل شما با جنس براق و شیشه ای سازگاری بیشتری داشته باشد که در این صورت بهتر است از هایگلاس استفاده کنید.

قیمت مناسب

معمولاً هایگلاس قیمت کمتری نسبت به محصولات هم رده ممبران دارد. همین موضوع باعث شده که بسیاری افراد به سمت هایگلاس تمایل داشته باشند.

لک، خش و لبه های تیز

روکش پلکسی گلاس نیز مانند شیشه دارای دو خصوصیت عذاب آور است. هم بسیار زیاد لک برمی دارد و هم امکان خش خوردن آن وجود دارد. بخصوص اگر لوازم بسیار نوک تیز و سنگین به آن برخورد کند. همچنین لبه های کابینت هایگلاس مقداری تیز است. برخلاف محصولات دیگر، نمی توان آن را با سمباده نیز صاف کرد چون جنس آن این قابلیت را ندارد. البته در مجموع مقاومت و دوام هایگلاس از ممبران بیشتر است.

تفاوت کابینت ممبران و هایگلاس

تفاوت کابینت ممبران و هایگلاس

اکنون که با کابینت ممبران و هایگلاس و مزایا و معایب هرکدام آشنا شدید، بهتر می توانیم تفاوت کابینت ممبران و هایگلاس را برای شما توضیح دهیم. ابتدا مهمترین فاکتور یعنی قیمت را بررسی کنیم. هردوی این محصولات دارای تنوع و طرح های بسیاری هستند. از این رو نمی توان بازه قیمت دقیقی ارائه داد؛ اما به طور کلی می توان گفت که قیمت ممبران از هایگلاس بیشتر است.

از آنجایی که کابینت هایگلاس از جنس پلکسی گلاس ساخته شده است، ممکن است به شما اینگونه القا شود که سطح آن بسیار صیقلی تر از ممبران است اما این‌گونه نیست. سطح هردوی آن‌ها صاف و صیقلی است.

کابینت هایگلاس بسیار زود له می گیرد اما این مسئله در مورد ممبران صدق نمی کند. ممبران بسیار دیرتر لکه دار می شود. همچنین میزان خش پذیری هایگلاس بیشتر از ممبران است.

از آنجایی که هایگلاس با مصالح مستحکم پلکسی گلاس پوشش داده می شود، دوام و استحکام آن نیز از ممبران بیشتر است.

کیفیت هردوی این کابینت ها می تواند عالی باشد. برای این می گوییم «می تواند عالی باشد» چون کیفیت ممبران به مجری و سازنده آن بسیار بستگی دارد. اگر سازنده ممبران دارای تجربه و توان بالایی باشد، ممبران نیز از این الگو پیروی می کند و برعکس. این مسئله معمولاً در خصوص هایگلاس صادق نیست. بیشتر کابینت های هایگلاس دارای استحکام و کیفیت زیادی هستند.

نظرات کاربران