چسب ممبران چیست؟

وارناسا PVC واردات و پخش روکش وکیوم پی وی سی و چسب ممبران وارداتی
دسته بندی : مقاله ها

این سوال پیش می آید که چسب ممبران چیست و چند نوع چسب ممبران در بازار وجود دارد باید گفت که چسب ممبران در دو مدل پلی اورتان و چسبهای اکریلیک است که در بازار دیده می شود و در صنایع چوبی ام دی اف برای روکش کردن از آن استفاده می کنند.

با گذشت زمان و روکش کردن صفحات ام دی اف خام، چسب ممبران متنوعی به بازار عرضه شد. از ویژگی های چسب ممبران مقاومت نسبی آن در برابر حرارت و عدم ذوب شدن آن است البته منظور دمای زیر 75 درجه هست. چسب های پلی اورتان (پایه آبی) به علت سهولت در نوع کارکرد در پرسهای وکیوم، استفاده مناسب تری خواهند داشت.

 

چسب ممبران وارناسا

تفاوت کیفیت در نوع چسب های ممبران

چسب  ممبران کیفیت های متنوعی دارد.

چسب وکیوم (همان چسب ممبران ) در برابر حرارت مقاوم بوده، پخش نشده و بوی آزاردهنده ای ندارد که  این خود باعث میشود در فضا های بسته هم  محصولات وکیوم شده قابل  استفاده باشند.

چسب ممبران ساده با ترکیب پایه ای از آب ایجاد می شود که در دو نوع یک جزئی و دو جزئی در بازار وجود دارد.

چسب ممبران دو جزئی با ماده ای به نام ایزو سیانول (هاردنر)مخلوط شده که میزان مقاومت حرارتی چسب را بالا می برد.

توجه کنید که چسب ممبران را در هنگام استفاده، داخل دستگاه پرس گرم می کنند. علتی که باعث می شود چسب تبله کند مولکول هایی است که در روی سطح کار وجود دارد به همین علت اول قبل از هر بار  مصرف ، دبه  چسب  را بخوبی تکان دهید تا مواد داخل چسب  بطور یکنواخت  معلق شود همچنین مرغوبیت چسب، نازل پیستوله و فشار باد باید به درستی انتخاب شوند.

برای چسب ممبران 70-60 وارناسا بهتر است که :

  • از پیستوله سه زمانه و نازل 1.4 تا 1.7 میلی متر استفاده شود.
  • فشار باد پیستوله روی 6 الی 7 بار تنظیم شود
  • فاصله پاشش با سطح کار 35 تا 45 سانت مناسب است
  • لبه های کار را دو بار و بطور مستقیم یا با زاویه 45 درجه چسب پاشیده شود .ابتدا  مقدار کمتری چسب را پاشیده و  به مدت 1 تا 2 دقیقه  صبر میکنیم تا از خشک شدن آن  اطمینان پیدا کنیم .سپس مجددا چسب  پاشیده و بعد از حدود 20 تا 30 دقیقه صبر میکنیم تا چسب به طور کامل خشک شود.

 

حتما دقت کنید که نازل پیستوله ی مورد استفاده باید قطری به ضخامت 4/1 تا 7/1 میلیمتر داشته باشد تا اسپری صاف و یکدست را فراهم آورد. نکته ی مهمی که باید در حین کار رعایت کنید این است که پس از خشک شدن چسب، کارهایی که لبه دارند و ابزار خورده می باشند را، در دو مرحله چسب بزنید. میزان خشک شدن چسب در هر نقطه از سطح چوب متفاوت است. باید جوری خشک شده باشد که وقتی به سطح چسب دست می زنید حالت رطوبت در آن باقی نمانده باشد.

نظرات کاربران