کابینت ممبران چیست؟ آشنایی با پرطرفدارترین کابینت های امروزی

دسته بندی : صنعت PVC صنعت چوب

امروزه تقاضا برای کابینت های ممبران بسیار بالا است. بسیاری از خانواده ها بدون آگاهی از ساختار، مزایا و معایب کابینت ممبران اقدام به خرید آن می کنند. در این مطلب قصد داریم توضیحات مختصری در خصوص کابینت ممبران ارائه دهیم و شما را در خریدی بهتر و آگاهانه یاری کنیم. ادامه مطلب را با ما همراه باشید. در پایان این مطلب به طور کامل با کابینت ممبران آشنا خواهید شد.

پیشنهاد خرید

چسب وکیوم وارناسا HV

410,000 تومان410,000 تومانخرید کنید

ممبران چیست؟

قبل از اینکه به تشریح کابینت ممبران بپردازیم، بهتر است ببینیم واژه ممبران از کجا نشأت گرفته است. ممبران از واژه انگلیسی مِمبرِین (Membrane) به معنی غشا گرفته شده است. پس در حقیقت تلفظ این واژه ممبرِین (و نه ممبران) است. البته به طور معمول از آن با عنوان ممبران یاد می شود. در صنعت کابینت سازی و در مجموع صنعت چوب، استفاده از روکش و غشا کاربرد فراوانی دارد.

برای مثال شما توسط روکش می توانید چوب ضعیف و آسیب پذیر را در مقابل رطوبت، دما، حشرات و بسیاری موارد دیگر مقاوم کنید. ممبران نیز یک نوع غشا و لایه اضافی است که روی انواع چوب از جمله ام‌دی‌اف یا نئوپان کشیده می شود. علاوه بر این، با استفاده از روکش ممبران می توان طرح، رنگ، الگو و بسیاری موارد دیگر را در چوب تغییر داد که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

ممبران چیست؟

البته ممبران به کابینت محدود نمی شود و می توان در مواردی همچون در و پنجره های چوبی و دیوارهای داخلی نیز از آن استفاده کرد. ممبران توسط دستگاه های پرس مخصوصی بر روی هر نوع قطعه چوبی به کار برده می شود.

کابینت ممبران چیست؟

حال که با واژه ممبران آشنا شدید، درک بهتری از کابینت ممبران پیدا کرده اید. کابینت ممبران به کابینتی گفته می شود که در آن از روکش ممبران استفاده شده باشد. این روکش در صنعت کابینت سازی معمولاً پی‌وی‌سی است. تا چند سال پیش ام‌دی‌اف و انواع چوب یکی از بهترین مصالح مورد استفاده برای ساخت کابینت بود و بیشتر افراد نیز آن را می پسندیدند. اکنون نیز به همین شکل است اما به دلیل تنوع طلبی و تغییر ذائقه مردم، استفاده از ام‌دی‌اف خام مثل گذشته طرفدار ندارد.

اینجا است که پای ممبران یا روکش هایی از جنس پی‌وی‌سی وسط کشیده می شود. میزبان این روکش نیز در بیشتر موارد ام‌دی‌اف است. دستگاه های وکیوم، اتصال این دو را به یکدیگر به سادگی و در عرض چند دقیقه انجام می دهند. ماده اصلی برای اتصال چسب است. دستگاه وکیوم نیز به شکلی کار را برای شما انجام می دهد که کوچکترین اثری از حضور دست در آن دیده نمی شود.

از آنجایی که پی ‌وی ‌سی در مقابل نفوذ آب بسیار مقاوم است، محصولات روکش شده با آن نیز به همین اندازه مقاوم می شوند.

کابینت ممبران چیست؟

ممبران تنوع گسترده ای دارد!

تنوع طرح و رنگ ام‌دی‌اف محدود است. توسط روکش پی‌وی‌سی به سادگی می توان انواع رنگ و طرح مختلف را روی چوب پیاده کرد. معمولاً طرح و رنگ بندی ام‌دی‌اف بسیار محدود و ساده است. توسط لایه های ممبران می توان طرح و رنگ های متنوعی را روی آن اجرا کرد. این مسأله به شما جهت اجرای دکوراسیون یکنواخت منزل بسیار کمک می کند. طیف رنگ های گرم، سرد، مدرن و سنتی را می توان بر روی ام‌دی‌اف کار کرد. بنابراین اگر در مورد رنگبندی کابینت ممبران نگران هستید، باید به شما بگوییم که نیازی به نگرانی نیست و تنوعی بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد.

البته اشتباه نکنید؛ با اینکه ممبران ظاهر بسیار زیبایی به محصول شما می دهد اما برجستگی های ویژه و طرح های محصول باید روی چوب پیاده شود. ابتدا طرح مورد نظر شما توسط متخصص و با دستگاه سی‌ان‌سی روی اجزای کابینت پیاده می شود. سپس قطعه مورد نظر داخل دستگاه وکیوم گذاشته می شود. لایه پی‌وی‌سی یا همان ممبران روی قطعه گذاشته شده و دستگاه در عرض چند دقیقه محصول نهایی را تحویل شما می دهد.

طرح های بخصوص و زیبای کنده کاری شده توسط سی‌ان‌سی در زیر لایه زیبایی از پی‌وی‌سی چشمان شما را به خود خیره خواهد کرد. البته گاهی اوقات این خیره شدن پس از مدتی رنگ می بازد. در آخر نیز کناره های ممبران توسط تیزی یا هر وسیله دیگری از روی قطعات کابینت بریده می شود.

ممبران تنوع گسترده ای دارد!

راهنمای خرید کابینت ممبران – با چشمانی باز خرید کنید

تا اینجا توضیح دادیم ممبران چیست، کابینت ممبران چه محصولی است و به بخشی از خوبی های کابینت ممبران هم اشاره کردیم. البته ممبران معایبی هم دارد که بد نیست در مورد آن بدانید تا با چشمانی باز اقدام به خرید آن کنید.

تصور کنید که می خواهید کتاب خود را با چسب نواری برگ بگیرید. بسیاری اوقات زیر چسب حباب های ریزی به وجود می آید. این نقص کوچک توسط دستگاه رفع شده و محصول نهایی هیچ حبابی نخواهد داشت اما چند مشکل در این مسیر وجود دارد؛ 3 عامل کلیدی در اتصال پی‌وی‌سی و کابینت نقش دارند: استادکار، کیفیت چسب ممبران و لایه ممبران.

هرکدام از این 3 مورد دارای ضعف باشد، محصول نهایی با سرعت بیشتری رو به افول خواهد گذاشت. اگر چسب استفاده شده کیفیت پایینی داشته باشد، به مرور حباب های کوچکی زیر لایه ایجاد شده و ورقه تشکیل می دهند. همین مسأله آن را در مقابل عوامل بیرونی بسیار آسیب پذیر می کند. علاوه بر ظاهر بسیار زشت، ممکن است کودک شما هوس فرو کردن کلید را به حباب کرده و در صدد ترکاندن آن برآید.

راهنمای خرید کابینت ممبران - با چشمانی باز خرید کنید

لایه پی‌وی‌سی استفاده شده نیز دارای کیفیت های مختلفی است. درجه بندی این محصول را افراد خبره می شناسند. از این رو بهتر است محصول خود را نزد کسی تهیه کنید که در این کار توانایی و حسن شهرت داشته باشد که ما را به عامل سوم این معادله هدایت می کند.

استادکار این حرفه باید توانایی کافی داشته باشد. هرچند بخش عمده این کار توسط دستگاه انجام می شود اما نیازمند فردی است که دارای تجربه کافی برای پرس لایه های پی‌وی‌سی روی چوب باشد. علاوه بر این، کسی که تجربه کافی نداشته باشد، کیفیت چسب و لایه پی‌وی‌سی را نیز به درستی تشخیص نخواهد داد و ممکن است ناخواسته به محصول نهایی لطمه بزند.

نواقص و مزایای دیگر هم متوجه کابینت های ممبران هست. در صورتی که تمایل دارید با نواقص و مزایای کابینت های ممبران بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می کنیم مقاله مزایا و معایب کابینت ممبران را از دست ندهید.

نظرات کاربران

سلام عذرمیخوام روکش کابینت ممبران در واقع جز روکش های لوکس حساب میشه یا روکش های ارزان؟

    سلام خانم نوری، وقتتون بخیر
    میشه گفت هیچکدوم 🙂 البته روکش ممبران ظاهری کاملا لوکس به ظاهر آشپزخانه و کابینت های شما میده و البته مقاومت بسیار بالایی هم داره اما نمیشه گفت که قیمت گرونی داره و به این خاطر روکش لوکس حساب میشه، درسته که قیمت روکش ممبران کمی نسبت به انواع دیگر روکش ها بالاتر هست، اما این مسئله بخاطر کیفیت و ظاهر بی نظیر این روکش ها هست و بخاطر این اختلاف قیمت جزئی نمیشه گفت که لوکس هستش.