دستگاه سی ان سی (CNC) چیست؟ همه چیز درباره دستگاه CNC

دسته بندی : صنعت چوب

در این مقاله قبل از هر چیز توضیح می دهیم دستگاه سی ان سی چیست، سپس به صورت مختصر انواع این دستگاه را معرفی می کنیم، نکاتی را در مورد خرید دستگاه CNC ذکر می کنیم و در ادامه به ایمنی و طرز کار با دستگاه CNC می پردازیم. اما قبل از هر چیز باید بدانیم CNC به چه معناست.

پیشنهاد خرید

چسب وکیوم وارناسا HV

410,000 تومان410,000 تومانخرید کنید

CNC مخخف چیست؟

CNC یک مخفف انگلیسی از عبارت Computer Numerical Control است. این عبارت به معنای کنترل رقمی رایانه ای است که مفهوم آن راهبری و کنترل ماشین آلات صنعتی با استفاده از رایانه (کامپیوتر) است. دستگاه سی ان سی ابزاری است که می تواند با استفاده از رایانه بر روی فلز یا چوب تغییراتی را ایجاد کند.

دستگاه سی ان سی چیست؟

اگر هنوز نمی دانید دستگاه سی ان سی چیست ادامه این توضیحات پاسخ مناسبی به سوالات شما خواهد بود. این دستگاه در واقع یک فرز صنعتی است که با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری کنترل و هدایت می شود. این نرم افزارها دخالت انسان در برش و شکل دادن چوب را به حداقل می رساند. با استفاده از این دستگاه فرد می تواند تمام طرح های فرز کاری و ماشین کاری چوب را با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی مناسب آماده کند و باقی کارها را به عهده دستگاه سی ان سی بگذارد.

دستگاه سی ان سی چیست و چه کاربردی دارد؟

دلیل احتیاج به دستگاه سی ان سی آن است که در تولید قطعات ظریف و ریز و همین طور قطعاتی که در ساخت آن نیاز به دقت و اندازه گیری های بسیار بالایی وجود دارد انسان ممکن است خطا کند اما این دستگاه با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری با کمترین خطای ممکن آن قطعات را به خوبی خواهد ساخت. دستگاه CNC انواع متفاوت دارد که در این مطلب قصد داریم توضیحاتی در خصوص دستگاه سی ان سی چوب را با هم مرور کنیم. با وارناسا همراه باشید.

از این دستگاه در ساخت وسایل چوبی مانند کابینت و مبل، کارهای ظریف مانند تندیس و قاب عکس و سایر وسایلی که با چوب می توان ساخت و نیاز به ظرافت و دقت دارد استفاده می شود.

برای سفارش روکش ممبران، نوار لبه پی وی سی و چسب ممبران با شماره تماس وارناسا 02155246331 در تماس باشید.

انواع دستگاه سی ان سی (CNC) چوب

دستگاه تراشکاری سی ان سی مناسب چوب به دو دسته عمودی و افقی تقسیم می شوند. عملکرد این دو دسته شباهت بسیاری به هم دارد اما تفاوت در روش کار باعث می شود که از هر کدام از این دو دسته در صنایع و کارهایی خاص استفاده شود.

دستگاه سی ان سی چوب عمودی

دستگاه سی ان سی چوب عمودی

دستگاه برش چوب CNC عمودی سازگاری بالایی دارد و از قیمت پایین تری نسبت به مدل افقی برخوردار هستند. اسپیندل این دستگاه در سر جای خود ثابت است و ابزار برش آن به صورت عمودی حرکت می کند. حرکت عمودی این دستگاه باعث شده برای دریل کاری و سوراخ‌کاری بهترین انتخاب باشد.

دستگاه سی ان سی چوب افقی

در دستگاه تراشکاری CNC افقی، حرکت کرده و همین نوع حرکت آن را به یک ابزار محبوب و کار آمد برای کارگاه های بزرگ و کوچک تبدیل کرده است. از این دستگاه به عنوان دستگاهی که می تواند زمان پروژه های بزرگ را کاهش دهد یاد می شود. این دستگاه نسبت به مدل عمودی دستگاه سی ان سی گران تر است اما با توجه به درخواست و کارایی بالا بسیاری از شرکت ها اقدام به تولید آن می کنند.

این دستگاه دارای یک میز چرخشی یکپارچه است. این یکپارچگی به انعطاف پذیری بیشتر برای برش زاویه های پیچیده کمک می کند. بازوی بالایی استفاده شده است. در این دستگاه از هر دور طرف آربور دستگاه را مهار می کند. این دستگاه ها معمولاً استحکام بالایی دارند و می توانند برش های سنگین تری نسبت به مدل افقی انجام دهند. همان گونه که گفته شد از سرعت بالاتری نسبت به مدل افقی نیز برخوردار هستند.

نکته مهم در مورد انواع دستگاه سی ان سی این است که این مسئله در قیمت دستگاه سی ان سی تاثیر بسیار زیادی دارد و قیمت آن با توجه به نوع آن کاملا متفاوت است.

راهنمای خرید دستگاه سی ان سی (CNC)

دستگاه های سی ان سی چوب از تنوع نسبتاً بالایی برخوردار هستند. این تنوع شامل عمودی یا افقی بودن آن، اندازه دستگاه و دیگر فاکتورهای دستگاه است. در هنگامی که قصد خرید دستگاه را دارید باید در خصوص دستگاه سی ان سی مورد نیاز خود اطلاعاتی کسب کنید تا راحت تر بتوانید آن را از میان دستگاه های موجود انتخاب و خریداری نمایید.

راهنمای خرید دستگاه سی ان سی (CNC)

از مهم ترین فاکتورهایی که باید به آن توجه کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعداد الکتروموتور استفاده شده در دستگاه
 • قدرت دستگاه بر مبنای اسب بخار
 • ولتاژ مصرفی و مورد نیاز دستگاه
 • افقی یا عمودی بودن دستگاه
 • جنس ستون و بدنه که می تواند عامل مهمی در میزان استحکام دستگاه باشد.
 • سرعت اسپیندل (دور در دقیقه)
 • تعداد دنده اسپیندل (8 یا 12 دنده)
 • میزان ظرفیت دریل کاری و سوراخ‌کاری دستگاه
 • ظرفیت فرز کاری دستگاه
 • فاصله بین اسپیندل تا میز دستگاه
 • تحمل وزن دستگاه برای قطعاتی که قرار است بر روی آن کار شود.
 • محدوده قطر دستگاه دریل کاری
 • تعداد محورهای دستگاه
 • گارانتی و نصب
 • دقت ماشین سی ان سی

این‌ ها مهم ترین عواملی هستند که اگر اطلاعات مناسب در خصوص آن را داشته باشید می توانید به راحتی دستگاه سی ان سی چوب خود را از میان مدل های مختلف انتخاب نمایید.

ایمنی دستگاه سی ان سی چوب

ایمنی دستگاه سی ان سی چوب

دستگاه های سی ان سی را می توان در میان دستگاه های امن طبقه بندی کرد. البته این امنیت باعث نمی شود که در هنگام کار با این دستگاه دقت کافی را نداشت. کوتاهی افرادی که با این دستگاه کار می کنند گاها می تواند فاجعه بار باشد و خطرات شدید جانی را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد. برخی از نکات باید در هنگام کار با این دستگاه رعایت شود.

از مهم ترین نکاتی که در هنگام کار با دستگاه سی ان سی چوب باید به آن دقت کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم تماس دست با ابزار برشی دستگاه
 • عدم استفاده از ابزار های الکترونیکی برای سفت کردن مهره آربور
 • نصب ابزار برشی را برای آخرین مرحله تنظیم دستگاه بگذارید.
 • قطعات سنگین را با کمک دیگران جا به جا کنید.
 • برای تمیز کردن دستگاه حتماً آن را خاموش کنید.
 • دستور العمل های شرکت سازنده را به خوبی مطالعه کنید.
 • تجهیزات ایمنی را در هنگام کار با دستگاه فراموش نکنید.

ایمنی دستگاه سی ان سی چوب

نحوه کار و طراحی با دستگاه سی ان سی به چه شکل است؟

کار با ماشین سی ان سی در صورت داشتن اطلاعات کافی ساده است. برای کار با این دستگاه ابتدا باید طرح مورد نظر را با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی مانند اتوکد یا تری دی مکس آماده کرد. طراحی آماده شده را بر مبنای زبان برنامه نویسی G-Code آماده کرد و در اختیار نرم افزار دستگاه سی ان سی قرار دهید. سپس با استفاده از صفحه کنترل، مشخصات لازم را وارد کنید و دستگاه را روشن کنید. با روشن شدن دستگاه اسپیندل به حرکت در می‌آید و طرح مورد نظر با استفاده از آن و ابزار برشی بر روی چوب حک خواهد شد. پیشنهاد می کنیم در مورد این موضوع مقاله کار با دستگاه سی ان سی CNC را مطالعه کنید. در این مقاله توضیحات کاملی ارائه داده ایم.

سوالات رایج در مورد دستگاه CNC

در این بخش و در پایان مقاله به سوالات رایجی که برای شما کاربران عزیز وارناسا در مورد دستگاه های CNC به وجود آمده پاسخ خواهیم داد:

قیمت دستگاه CNC چقدر است؟

نکته مهم در مورد قیمت دستگاه سی ان سی این است که قیمت این محصول با توجه به نوع آن کاملا می تواند متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت دستگاه های سی ان سی پیشنهاد می کنیم به مقاله قیمت دستگاه CNC در مجله وارناسا مراجعه فرمایید.

برای خرید دستگاه CNC از چه طریق اقدام کنیم؟

دستگاه تراشکاری سی ان سی مناسب چوب به دو دسته عمودی و افقی تقسیم می شوند. عملکرد این دو دسته شباهت بسیاری به هم دارد اما تفاوت در روش کار باعث می شود که از هر کدام از این دو دسته در صنایع و کارهایی خاص استفاده شود. پیشنهاد می کنیم پس از شناسایی نیاز خود و انتخاب دستگاه مد نظر نسبت به خرید از نمایندگان معتبر اقدام کنید. برای کسب مشاوره نیز میتوانید با شماره تماس های وارناسا در ارتباط باشید.

در پایان پیشنهاد می کنیم مقاله ماشین آلات برشکاری را نیز از دست ندهید.

مجموعه وارناسا فعال در زمینه چسب و روکش وکیوم ممبران می باشد، لذا هر سوالی در رابطه با حوزه ی cnc جز تخصص های این مجموعه نیست لطفا از تماس در این رابطه با پشتیبانی خود داری بفرمایید، باتشکر

نظرات کاربران

خیلی ممنون از مقاله خوبتون. البته لازمه اضافه کنم که دستگاه سی ان سی فقط برای برش و ایجاد طرح روی چوب نیست و دستگاه های سی ان سی که مخصوص فلزات هستند هم کاربرد بسیار زیادی دارند. البته در صنعت چوب بیشتر مروبط به طراحی دکوراسیون داخلی میشه، اما در فلزات خیر

لطفا قسمت اول متن (سی ان سی افقی) فوق را یکبار ویرایش کنید، اصلا مفهوم نیست، چند جا جملات منقطع و پرش دارند.
یکی از مواردی که در مقایسه کارایی سی ان سی ها از قلم افتاده، زمان اجرای یک کار معین است. بگفته برخی از اپراتور ها گاهی انجام یک کار کوچک چوب با سی ان سی آنقدر طولانی می شود که هزینه برق مصرفی و زمان کار دستگاه را نمی تواند جبران کند، لطفا در این مورد اطلاعات بیشتری بدهید.

سلام خدمت شما و خسته نباشید. مطلب بسیار کامل بود.ای کاش اطلاعاتی در مورد قیمت سی ان سی ها هم مطرح می کردید. من قصد خرید دستگاه سی ان سی چوب برای کارگاه رو دارم و متاسفانه قیمت ها رو که بررسی می کنم، به هیچ نتیجه ای نمی رسم. قیمت ها خیلی متفاوتند و به شدت گیج کننده. در خرید اینترنتی هم اطلاعی از کیفیت دستگاه نمیشه به دست آورد. با این حال مدل های دستگاه سی ان سی آمل برش و سایت شما را که بررسی کردم، بسیار لذت بردم. چطوری می توتم از قیمت های شما مطلع بشم؟ شما برای نصب هزینه جداگانه دریافت می کنید؟

دستگاه سی ان سی آمل برش

تشکر عالی بود.
خیلی مفید، کاربردی و کامل🙏

با بهترین دستگاه های سی ان سی و بهترین کیفیت و قیمت در خدمت شما هستیم