ورق سینکرونایز (ورق فوق برجسته) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

دسته بندی : صنعت PVC صنعت چوب

امروزه ام دی اف یکی از پرکاربردترین محصولات بازار است که به جای چوب استفاده می شود. جالب است بدانید بسیاری افراد تصور می کنند که ام‌دی‌اف نیز یک نوع چوب است که در جنگل بریده شده و به صنعت انتقال داده می شود اما این طور نیست. در این مطلب به صورت مختصر به خصوصیات ام دی اف نیز می پردازیم. سپس ورق سینکرونایز را معرفی می کنیم. ورق سینکرونایز یا ورق فوق برجسته نیز یکی از محصولاتی است که از ترکیب ام‌دی‌اف با کاغذهای ملامینه تولید می شود. به نظر می رسد رفته رفته ام دی اف نیز جای خود را به محصولات ترکیبی و متنوع تر می دهد. ادامه مطلب را با مجله وارناسا همراه باشید.

پیشنهاد خرید

چسب وکیوم وارناسا HV

410,000 تومان410,000 تومانخرید کنید

ام دی اف و تفاوت آن با چوب

در این مطلب به صورت اختصاصی در خصوص ورق سینکرونایز صحبت خواهیم کرد اما ابتدا نیاز به معلومات پایه و مختصری برای درک ورق سینکرونایز خواهیم داشت. ابتدا باید با مفهوم ام دی اف و تفاوت آن با چوب آشنا شویم. سپس باید واژه ملامینه و تفاوت آن با ام‌دی‌اف را درک کنیم. سپس می توانیم توضیح دهیم ورق سینکرونایز چیست و چرا به آن ورق فوق برجسته هم می گویند.

ام‌دی‌اف (MDF) مخفف واژه «تخته فیبر با چگالی متوسط» (Medium-density fibreboard) است؛ بنابراین چوبی که تصور می کنید در جنگل بریده می شود و سپس قطعه قطعه شده و در صنعت به کار برده می شود، با ام دی اف تفاوت دارد. در واقع ام دی اف از ترکیب قطعات ریز چوب نرم و چوب سخت تولید می شود. این چوب ها با رزین و موم ترکیب شده، در معرض حرارت به هم فشرده شده و محصول نهایی ام دی اف نام خواهد گرفت؛ بنابراین اگر به دقت به بافت ام‌دی‌اف دقت کنید، ترکیبی از قطعات ریز و درشت چوب را در آن خواهید یافت. چگالی ام دی اف بین 600 تا 800 کیلوگرم در متر مکعب است.

ام دی اف و تفاوت آن با چوب

اگر قطعات استفاده شده در ساخت ورقه بسیار ریز و در حد پودر باشد، محصول نهایی نئوپان نام دارد. چگالی نئوپان بین 150 تا 450 کیلوگرم در متر مکعب خواهد بود. اگر میزان تراکم قطعات چوبی بسیار بالا رود، محصول نهایی اچ‌دی‌اف (HDF) نام خواهد گرفت. این محصول هزینه بیشتری در بر خواهد داشت و معمولاً استفاده از آن اندک است. چگالی اچ‌دی‌اف می تواند تا 1000 کیلوگرم در متر مکعب نیز بالا رود. تشریح این دو، بحث جداگانه ای است و خارج از تحمل این مطلب است.

معمولاً ورق های چوبی از مساحت پایینی برخوردارند و به همین دلیل دارای محدودیت هستند. همچنین قیمت بسیار بالای چوب باعث می شود که استفاده از آن توسط همگان مقدور نباشد. از طرف دیگر رفته رفته با کاهش مساحت جنگل ها باید به فکر روش های جایگزین و محصولات مشابه چوب باشیم که از ضایعات چوب به دست می آیند. اینجا است که ام‌دی‌اف به میدان خواهد آمد.

ملامینه چیست و چه تفاوتی با ام دی اف دارد؟

ملامینه ارتباطی با چوب ندارد. ملامینه به محصولی گفته می شود که با ملامین روکش یا ترکیب داده شده باشد؛ بنابراین محصولی به اسم «ملامینه» نداریم اما ملامین یک ترکیب آلی است که در صنعت کاربرد زیادی دارد. ملامین یک ترکیب آلی با مقاومت بسیار بالا و شبیه پلاستیک سخت است. حال اگر محصولی را روکش ملامینه بزنید، محصول نهایی ملامینه می شود. برای مثال کسی که خود را به رنگ برنزی در می آورد، برنزه می شود.

ملامینه چیست و چه تفاوتی با ام دی اف دارد؟

پس ملامینه یک محصول نیست بلکه محصولی است که با ملامین روکش داده شده یا اندود شده باشد. ام‌دی‌اف یکی از بهترین و جدیدترین میزبان های ملامین است. هنگامی که روی ام‌دی‌اف لایه ای از ملامین استفاده شود، محصول نهایی ام دی اف ملامینه یا به اختصار ملامینه نام خواهد داشت.

ورق سینکرونایز چیست؟

همان طور که در ابتدای مطلب عنوان شد، امروزه به دلیل ایجاد تنوع در بازار و راضی نگه داشتن طیف عمده مردم، محصولات جدیدی با ام‌دی‌اف ساخته می شود. ام دی اف به صورت خام هر روز جذابیت کمتری پیدا می کند. با اینکه در ابتدای ورود ام دی اف به بازار تقریباً تمام صنعت چوب دستخوش تغییر شد اما امروزه نیازهای ساخت و ساز فراتر از ظاهر ساده ام دی اف است.

به همین منظور باید ام‌دی‌اف با محصولات دیگری ترکیب شده یا روکش داده شود تا محصول جدیدی تولید شود. در مطلب جداگانه ای به چوب و کابینت ممبران پرداختیم. آموختیم که ممبران یک نوع غشا و لایه اضافی است که روی انواع چوب از جمله ام دی اف کشیده می شود. علاوه بر این، با استفاده از روکش ممبران می توان طرح، رنگ، الگو و بسیاری موارد دیگر را در چوب تغییر داد.

ورق سینکرونایز چیست؟

ورق سینکرونایز نیز دقیقاً تعریف مشابهی با ممبران دارد. هنگامی که ام‌دی‌اف را با ملامین روکش دهید، محصول نهایی ام دی اف ملامینه نام خواهد داشت؛ اما ورق های سینکرونایز نوع خاص و جدیدی از ملامینه هستند. عمده ترین و با ارزش ترین تفاوت آن‌ها نیز، همان طور که از نامشان پیدا است، برجستگی است. بر خلاف ام‌دی‌اف ساده و بسیاری از انواع ممبران، ورق سینکرونایز دارای بافت بسیار زیبا و شبیه به چوب واقعی هستند.

چوب گران قیمت است؛ چوب محدودیت سطح دارد؛ چوب با ارزش است؛ چوب طلا است. برای همین می توان از ام دی اف استفاده کرد؛ اما ام‌دی‌اف ظاهر و کیفیت چوب را ندارد. شاید نتوان احساس واقعی چوب را به طور کامل تداعی کرد اما بدون شک می توان ظاهر آن را در ام دی اف متجلی کرد. یکی از راهکارهای آن استفاده از روکش ملامین و ساخت ورق های سینکرونایز است. البته لازم به ذکر است که ورق سینکرونایز را می توان با استفاده از روکش ممبران نیز تهیه کرد و از ویژگی های بی نظیر ممبران نسبت به ملامینه بهره برد.

ویژگی کلیدی ورق سینکرونایز

بارزترین و مهم‌ترین خصوصیت ورق سینکرونایز یا ورق فوق برجسته همان طور که از نام آن پیدا است، برجستگی شبیه بافت چوب است. هنگامی که به ورق سینکرونایز نگاه کنید، احساس می کنید که از چوب واقعی ساخته شده است. هنگامی که آن را لمس کنید، حس لامسه نیز حس بینایی شما را تصدیق خواهد کرد. شاید تنها احساسی که چوب واقعی را از ورق سینکرونایز تشخیص می دهد، حس بویایی باشد چون بدون شک بوی چوب واقعی بسیار متفاوت از هر محصول صنعتی است.

ویژگی کلیدی ورق سینکرونایز

موارد مصرف و نحوه نگهداری ورق فوق برجسته

کاربرد ورق فوق برجسته همانند ام دی اف طیف بسیار وسیعی را در بر می گیرد. از کابینت آشپزخانه گرفته تا پوشش سقف، دیوار پوش، مبلمان، کمد، تختخواب، انواع قفسه، کتابخانه و مبلمان را می توان با ورق سینکرونایز آراست.

ورق سینکرونایز ترکیبی از روکش ملامین و ام‌دی‌اف است؛ بنابراین ساختار اصلی ام‌دی‌اف را دارد اما روکش آن از ملامین است. برای همین نباید از پاک کننده های قوی همچون وایتکس و جوهرنمک استفاده کرد. همچنین سابنده های زبر و خشن نیز بدون شک به سطح ورق و ملامین آسیب خواهد زد.

موارد مصرف و نحوه نگهداری ورق فوق برجسته

بهترین روش برای پاک کردن محصولات ساخته شده با ورق سینکرونایز استفاده از مایع ظرفشویی یا آب و صابون است. ابتدا مایع را با آب رقیق کرده و با استفاده از اسفنج نرم روی سطح اعمال کنید. به آرامی روی سطح را تمیز کرده و سپس به آب تمیز کنید. نباید اجازه دهید تا محلول آب و صابون یا مایع ظرفشویی روی سطح چوب باقی بماند.

نظرات کاربران

ممنون از مقاله خوبتون
در قسمتی از مقاله فرمودید میشه ورق سینکرونایز رو از روکش ممبران هم تهیه کرد. مگه روکش های به کار رفته در ورق سینکرونایز روکش ملامینه نیستند؟ پس چطور این کار ممکنه؟

    سلام دوست عزیز
    ورق سینکرونایز بخاطر ملامینه بودن جنس روکش با این نام شناخته نمیشن، بلکه بخاطر نوع و جنس و ظاهر مختص به روکشی که در این ورق ها استفاده میشه با عنوان ورق سینکرونایز شناخته میشه. در واقع این نوع، جنس و ظاهر رو می تونید با مدل های خاصی از روکش های ممبران که با نام PR هم شناخته میشن داشته باشید. روکش های ممبران سینکرونایز PR رو هم می تونید در صفحه روکش وکیوم مشاهده کنید.

سلام اقا.
خوب چطوری باید از ممبران بهره‌ی فوق برجسته را برد.دقیق تر توضیح میدید.